Kuzey Kıbrıs Hakkında

Kıbrıs, Sardunya ve Sicilya’dan sonra Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Kuzey Kıbrıs; güneş ışığı ile tanınır! Ada, yıl boyunca 300 gün güneş ışığı alan tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, dört mevsim yaz tatili havasında, birbirinden güzel ve temiz plajları ve otelleriyle akıllara gelse de yalnızca burada yaşayanların bilebileceği birçok güzel yanı bulunmaktadır. Derin tarihinden eğlence mekanlarına, doğasından kumsallarına, yöresel yemeklerine kadar çok sayıda güzelliği bir arada sunmaktadır. Suç oranı çok düşük olan Kıbrıs, dünyadaki en güvenli yerler arasındadır.

Dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olarak gösterilmekte olan Kuzey Kıbrıs, vatandaşlarına bu güzel imkanlardan sürekli yararlanma imkânı tanımaktadır. Gencinden yaşlısına herkes için elverişli bir vatan olan Kıbrıs toprakları, yerli ve yabancı dahil olmak üzere herkes için idealdir. Akdeniz'in mükemmel iklimi ve sıcak insanlarıyla ünlü Kuzey Kıbrıs, 3 kıtayı birleştiren en güzel adalardan biridir. Tertemiz sahilleri ve eşsiz doğasıyla tam bir turizm cennetidir.

Altın gibi kumsalları, berrak denizi ile Kuzey Kıbrıs’ın yaklaşık 700 kilometre boyunca uzanan tüm sahillerinde denize girilebilir. İnsanların zaman geçirirken huzur bulduğu kordonları ve sahilleriyle Girne, Kıbrıs’ta yaşayanların keyifle oturup sohbet ettiği, sosyalleştiği noktaların merkezidir. Kıbrıs, aynı Türkiye ve Türk kültüründe olduğu gibi son derece cana yakın ve misafirperverdir. Turistik ziyaretlerde olsa bile dikkat çeken bu özellik, insanların Kıbrıs’ı sevmesinin altında yatan etkileyici sebeplerden biridir. Kıbrıs’ta yaşamı güzelleştiren halkı, hoşgörülü tavrı ve misafirperverliği ile insanlığın ölmediği bir vatandır.

Yükseköğretim sektörü şu anda Kuzey Kıbrıs ekonomisindeki en fazla hacmi 16 üniversite ve yaklaşık 95.000 öğrenciyle kaplamaktadır (2016 itibariyle). Ayrıca 5 üniversite daha yapım aşamasındadır ve hükümet tarafından ilave üniversite yatırımları için 11 izin daha verilmiştir. Son 13 yılda öğrenci sayısı %375 artarak 24.000’den 90.000’e yükseldi. Tahminler bu sayının 8 yıl içinde 150.000 olacağını belirtti. Her bir öğrencinin yerel ekonomiye yıllık katkısının toplamda yaklaşık 17.000 USD olduğu tahmin edilmektedir.

Kıbrıs’ın turizm başkenti Girne’den başlayarak tüm şehirlerinde canlı ve dinamik bir sosyal yaşam alanları mevcuttur. Kafeler, restoranlar, barlar, gazinolar, oteller adayı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için olduğu kadar, burada yaşayanlar için de oldukça önemlidir. İnsanlar stres ve sıkıntılarından uzaklaşmak için sahilleri ve kordonlarında diledikleri gibi sosyal hayatın içine girebilmekte, birbirinden güzel eğlence mekanlarında doyasıya vakit geçirebilmektedir. Kıbrıs’ta yaşam, aktif sosyal aktivitelerle birlikte çok daha eğlenceli ve keyifli geçmektedir. Kıbrıs’ta yaşamanın en güzel yanlarından biri olan huzurlu ortamı sayesinde insanlar huzur içinde, mutlu bir yuvada yaşamlarını sürdürmektedir. Kıbrıs’ta yaşam, içinde zaman geçtikçe fark edebileceğiniz birçok avantajı vatandaşlarına sunmaktadır. Birçok özelliği bir arada barındırması sayesinde oluşan refah ve huzur ortamı insanları son derece olumlu etkilemektedir. Keyifle çalışan ve eğitim gören insanlar hem kariyer anlamında hem de sosyal hayatlarında mutlu bir yaşam sürdürmektedir.

Tarihi ve kültürüyle ayrı doğal güzellikleriyle ayrı büyüleyen Kuzey Kıbrıs’ın mutlaka görülmesi gereken bazı yerleri; Lefkoşa Surlariçi, Büyük Han, St. Hilerion Kalesi, Bellapais Manastırı, Girne Kalesi, Girne Yat Limanı, Mavi Köşk, Karmi İngiliz Köyü, Salamis Harabeleri ve Tiyatroları, Mağusa Kaleiçi, Karpaz Altın Kumsal, Karpaz Gate Marina, Karpaz Zaferburnu ve Apostolos Andreas Manastırı..

Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’dır. Lefkoşa dışında Girne, Mağusa, Güzelyurt, İskele ve Lefke olmak üzere toplamda 6 büyük şehri bulunmaktadır.
GMT +3
Kuzey Kıbrıs’ın resmi para birimi 2005’ten itibaren Türk Lirası’dır. Sembol: TL (Türk Lirası). Banknotlar: 200, 100, 50, 20, 10, 5 TL. Kuruşlar: 1 TL, 50, 25, 10 kr (Kuruş). İngiliz Sterlini, Euro ve ABD Doları bankalar ve döviz büroları tarafından değiştirilmekte ve marketlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Şehirlerde, birçok bankanın banka ve kredi kartları ile para çekilebilen ATM para noktaları bulunmaktadır. Kredi kartları birçok otelde, restorantta ve alışverişlerde kullanılmaktadır.
Kuzey Kıbrıs’ın resmi dili Türkçe’dir. İngilizce’de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’a hava ve denizden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’a yapılan uçuşlar, Lefkoşa’nın 12 km doğusunda bulunan Ercan Havalimanı’ndan yapılmaktadır. Doğu’da bulunan Geçitkale Havalimanı zaman zaman alternatif olarak kullanılmaktadır. Bu Havalimanlarına ilave olarak yakın olması nedeni ile Larnaka Havalimanı da kullanılabilmektedir. Türkiye’den Mağusa ve Girne limanlarına gemi seferleri de vardır.

Kıbrıs bir Akdeniz adası olmasından dolayı yaz mevsiminin sıcak ve kuru; kış mevsiminin ılık ve az yağışlı geçtiği Akdeniz İklimi görülür. Kuzey Kıbrıs’ın yıllık ortalama hava sıcaklığı 19.0 °C’dir.

Trafik, Kıbrıs’ın İngiliz Kolonisi olduğu dönemden bu yana sol şeritten akmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta arsa/arazi alım satımlarında dönüm, evlek ve ayak kare (ft2) ölçü birimleri ile kullanılır.
1 Dönüm = 4 Evlek = 14.400 ay2 = 1.338 m2
1 Evlek = 3600 ay2 = 334,5 m2
1 m2 = 10,76 ay2
1 ft = 30,48 cm

Uluslararası arama kodu (+90)’dır. Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Telsim Vodafone olmak üzere iki adet GSM şirkleti bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için umut verici bir pazardır ve istikrarlı bir büyüme kaydına sahiptir. Tutarlı ve istikrarlı bir büyüme oranı son yıllarda daha da hızlandı. Bugün Akdeniz’deki en iyi geri dönen pazarlardan biri olduğu düşünülmektedir. Bu, turizm ve eğitim sektörünün sürekli ve hızlı büyümesi, yabancı ve yerel emlak yatırımları ve yabancı tatil evi alıcıları gibi çeşitli faktörlerin bir sonucudur. Kişi başına düşen GSYİH 15.000 dolar (2017 itibariyle) ve ekonomi her geçen yık büyümektedir. Kuzey Kıbrıs ekonomisi, sürekli büyüyen ekonomisi, artan turizm hacmi, yükseköğretim sektörü ve yabancı yatırımcılarıyla umut verici, istikrarlı ve güvenli bir yatırım ortamı sunmaktadır.

Yükseköğretim sektörü şu anda Kuzey Kıbrıs ekonomisindeki en fazla hacmi 16 üniversite ve yaklaşık 95.000 öğrenciyle kaplamaktadır (2016 itibariyle). Ayrıca 5 üniversite daha yapım aşamasındadır ve hükümet tarafından ilave üniversite yatırımları için 11 izin daha verilmiştir. Son 13 yılda öğrenci sayısı %375 artarak 24.000’den 90.000’e yükseldi. Tahminler bu sayının 8 yıl içinde 150.000 olacağını belirtti. Her bir öğrencinin yerel ekonomiye yıllık katkısının toplamda yaklaşık 17.000 USD olduğu tahmin edilmektedir.

Yerel nüfusu 300.000 olan küçük bir ülke olan son on yılda hükümetler, daha güçlü bir ekonomi ve daha fazla gelişme için yabancı yatırımın önemini fark etti. Bu nedenle, şu anda kamu yatırımına güçlü bir vurgu yapılmaktadır. Bunlar arasında deniz altındaki borularla bağlanan Türkiye’den su temini projesi, açılacak yeni havaalanı 5 milyon yolcu kapasitesi, sürekli karayolu inşaat projeleri ve çeşitli diğer altyapı projeleri yer alıyor. Ek olarak, Türkiye’den denizlerin altında elektrik taşıma fizibilite çalışmaları halen devam etmektedir.

Kuzey Kıbrıs, stratejik konumunun getirdiği avantajlarla birlikte, yerli ve yabancı yatırımcılara elverişli ve eşit imkanlar sağlayan bir yatırım ortamı sunmaktadır. Gelişmiş bir altyapıya sahip olan Kuzey Kıbrıs, yatırımlarınız için en cazip bölge konumundadır. İş ortamının kalitesi ile birlikte, Kuzey Kıbrıs, doğrudan yatırımlara çeşitli yatırım teşvikleri de sağlamaktadır. Bunlara ilave olarak, küçük ama hızlı büyüyen ekonomisi ile Kuzey Kıbrıs, hem yerli hem yabancı yatırımcılara birçok ekonomik avantajlar sağlamaktadır. Çok sayıda üniversitenin ve yüksek okuma oranının sağladığı kalifiye ve genç işgücü, Kuzey Kıbrıs’ın yatırımcılara sunduğu bir diğer avantajdır. Hem en yakın komşu olması hem de kültürel ve dil yakınlığı bakımından, 70 milyon düzeyindeki nüfusu ile Türkiye en önemli işgücü kaynağıdır. Kuzey Kıbrıs’ta politik duruş adada bir çözüme ulaşılması ve Avrupa Birliği vizyonudur. Adada pozitif yönde oluşacak olan politik ilerleme ile birlikte yatırım ikliminde ve yatırımlarda önemli gelişmeler olması beklenmektedir. İş ortamını iyileştirme amacı ile hem yerli hem yabancı yatırımcılara yönelik olarak Kuzey Kıbrıs’ta yapıcı ve destekleyici hükümet politikaları olduğunu siz yatırımcılarımıza bildirmek isteriz.